Izvēloties jaunu auto, svarīgākais ir ģimene

Kā liecina Baltijas valstu iedzīvotāju aptaujas rezultāti, Latvijas, Lietuvas un Igaunijas iedzīvotāji, izvēloties jaunu automašīnu, vislielāko uzmanību pievērstu savu un ģimenes vajadzību apmierināšanai. Īpaši svarīgs ir transportlīdzekļa izmērs, sēdvietu skaits un automašīnas atbilstība ikdienā izmantotajiem autoceļu veidiem. 

Ja būtu iespēja iegādāties pilnīgi jaunu auto, 47 % latviešu svarīgākais būtu transportlīdzekļa atbilstība viņu vajadzībām un vēlmēm. Auto degvielas efektivitāte ir ļoti svarīga 17 % aptaujāto. Tomēr retais pievērš īpašu uzmanību tam, vai automašīna ir videi draudzīga, – tikai 2 %.

Latvijā dzīvojošajiem nākamie būtiskie aspekti ir transportlīdzekļa veids, tam seko drošības līdzekļi ar uzlabotām drošības funkcijām, piemēram, pretbloķēšanas bremzes. Savukārt Lietuvā un Igaunijā otrajā vietā respondenti vienprātīgi izvēlējās degvielas efektivitāti un tikai pēc tam attiecīgi drošības sistēmas un automašīnas tipu.

“Aptaujas rezultāti atspoguļojas arī realitātē. Likumsakarīgi, ka cilvēki vispirms domā par savām un ģimenes vajadzībām un meklē ērtu un savam dzīvesveidam pielāgotu transportlīdzekli. Līdzīgi, kā citur, tad SUV automašīnas turpina iekarot arvien lielāku tirgus daļu, jauno automašīnu pārdošanā. Redzam tendenci, ka benzīna automobiļu īpatsvars turpina saglabāt augstāko pozīciju tirgū, kas daļēji skaidrojams ar to, ka hibrīdautomašīnas pamatā tiek pārdotas ar benzīna dzinējiem,” komentē Ģirts Glāzers, Citadele Leasing valdes priekšsēdētājs.

 

Ekoloģija būtiskāka vīriešiem

Kā liecina pētījums, kopumā latviešiem, pērkot jaunu auto, mazāk svarīga ir tā vērtība otrreizējā tirgū, garantija un automašīnas ietekme uz vidi. Tomēr vīriešiem transportlīdzekļa ekoloģiskais raksturojums ir nedaudz svarīgāks nekā sievietēm.  

Baltijas valstu kontekstā ekoloģiskā aspekta nozīme Lietuvā ir saglabājusies visaugstākajā līmenī, proti, piektajā vietā no astoņiem faktoriem. Igauņu respondenti ietekmi uz vidi atzīmējuši kā sesto būtiskāko kritēriju, bet latvieši - kā vismazsvarīgāko. 

“Arī Latvijā ekoloģiskais aspekts ir kļuvis aktuālāks gan privātpersonām, gan uzņēmumiem. Aktualitāti ir sekmējušas valsts atbalsta programmas, tomēr cenu atšķirība automašīnas iegādes brīdī ir būtiska – tā ir izteikti lielāka elektroautomašīnām. Arī piegādes laiks joprojām ir ilgāks,” stāsta Ģ. Glāzers. 

Neatkarīgi no tā, vai ir vēlme iegādāties auto ar benzīna vai elektromotoru, ir laikus jāizvērtē visas izmaksas. Pieņemot gala lēmumu, ir jāņem vērā ne tikai tā kopējā cena, bet arī ikmēneša izdevumi: līzinga maksājums, ekspluatācija un apdrošināšana.

“Svarīgi, lai pirkums sagādā prieku un kalpo vajadzību apmierināšanai, nevis kļūst par finansiālu slogu. Pēc izmaksu izvērtēšanas var pievērst uzmanību citiem kritērijiem, kas atbilstu personīgajām vēlmēm,” iesaka Ģ. Glāzers.

 

Reprezentatīvu iedzīvotāju aptauju par Baltijas valstu iedzīvotāju viedokli par jaunu automašīnu iegādi banka Citadele kopā ar pētījumu aģentūru “Norstat” veica 2023. gada jūlijā, tiešsaistē visās Baltijas valstīs aptaujājot vairāk nekā 1000 katras valsts interneta lietotājus no 18 līdz 74 gadu vecumam.

Previous
Previous

Hipotekārā kredīta mainīgā likme – EURIBOR

Next
Next

Gatavs rudens piedzīvojumiem ar X karti