Viltus darba piedāvājumi LinkedIn

Jau pierasts uzmanīties no krāpniekiem tādos sociālajos tīklos kā Facebook un Instagram, tomēr arī LinkedIn ir piemērota vide personīgo datu iegūšanai. Kā norāda Ingrīda Āva, bankas Citadele krāpšanas novēršanas daļas vadītāja, īpaši uzmanīgiem jābūt, piesakoties darbā.

“Krāpnieki bieži zvana un sūta īsziņas, mēģina uzrunāt cilvēkus Facebook, Instagram un WhatsApp. Un viņi ir aktīvi arī LinkedIn,” 

uzsver I. Āva. 

Krāpnieki var uzdoties gan par privātpersonām, gan organizācijām. 

“Profesionālā vide un uzticība šai platformai palīdz krāpniekiem darboties LinkedIn. Cilvēki var neiedomāties būt tik piesardzīgi kā, piemēram, telefonsarunās vai citos sociālajos tīklos.”

Darba piedāvājumu un investīciju krāpniecība

Krāpniecība LinkedIn šobrīd ir īpaši aktivizējusies kaimiņos Igaunijā un drīz var aktualizēties arī Latvijā, tāpēc ir būtiski laikus būt informētiem par krāpniecības tendencēm un būt uzmanīgiem. Krāpnieku paņēmieni LinkedIn lielākoties neatšķiras no tiem, kas sastopami citos sociālajos tīklos, un arī šeit jāievēro līdzīgi piesardzības pasākumi.

Piemēram, var tikt piedāvāts attālināts darbs ar pārsteidzoši lielu atalgojumu vai izplatīta informācija par investīciju iespējām, kuru mērķis ir izkrāpt naudu. Kā liecina Latvijas Finanšu nozares asociācijas apkopotā informācija par četrām Latvijas lielākajām bankām*, šī gada pirmajos piecos mēnešos investīciju un līdzīgu krāpšanas shēmu rezultātā ir izkrāpti aptuveni 1,7 miljoni eiro un novērstas krāpniecības aptuveni 2 miljonu apmērā.

“Viltus darba piedāvājumi ir visizplatītākais krāpniecības veids LinkedIn. To mērķis gan ir tāds pats kā citiem finanšu krāpniecības veidiem – iegūt personas datus un naudu,” 

saka I. Āva.

“Dažkārt aiz šāda piedāvājuma slēpjas īsta darbavieta, tomēr drīz vien var atklāties, ka tās būtība ir naudas pārskaitīšana citu vārdā – būt par naudas mūli. Piedalīšanās naudas atmazgāšanas shēmās ir krimināli sodāma. Diemžēl pat vairāki jaunieši jau ir sodīti šādu darbību dēļ.”

Lai atpazītu viltus darba piedāvājumu, ir vērts pārbaudīt darba devēju un izvērtēt, vai piedāvājums ir objektīvs. 

“Ja darba devēja profilā ir maz ierakstu un sekotāju, tas var būt brīdinājuma signāls. Ja piedāvājums šķiet pārāk labs, lai būtu patiesība, visticamāk, tā arī ir,” 

saka I. Āva.

Tāpat jābūt uzmanīgiem, ja jau pieteikšanās sākumā tiek prasīta personīga informācija, piemēram, bankas dati vai personas kods. 

“Arī šajās situācijās krāpnieki cenšas radīt steidzamības sajūtu, lai cilvēks rīkotos ātri un nepārdomāti,” 

viņa piebilst.

Ja tev ir aizdomas, ka esi kļuvis par krāpniecības upuri, informē par to policiju. Ja esi atklājis savus bankas datus, nekavējoties sazinies ar savu banku.

Kā atpazīt aizdomīgus darba sludinājumus

  • Pārbaudi darba devēja oficiālo mājaslapu un salīdzini informāciju ar LinkedIn profilu.
  • Pārliecinies, vai e-pasta adrese atbilst uzņēmuma domēnam (piemēram, nevis @gmail.com). Oficiālajā uzņēmuma mājaslapā noteikti būs arī kontaktinformācija.
  • Ja sludinājuma teksts šķiet aizdomīgs, piemēram, tajā ir kļūdas, izmanto Google meklētāju un pameklē atsauksmes (piemēram, “uzņēmuma nosaukums + scam” vai “uzņēmuma nosaukums + fraud”).
  • Nekad nemaksā par iespēju pieteikties darbā un neatklāj savas bankas paroles vai PIN kodus.

* https://www.financelatvia.eu/wp-content/uploads/2025/02/Krapsanas-dati_maijs.png