Droši pirkumi internetā

Klientu finanšu drošība ir ļoti svarīga mūsu prioritāte. Tāpēc banka Citadele ir pievienojusies “3D Secure” sistēmai, bez maksas sniedzot papildu drošību pirkumiem internetā. Šai drošības sistēmai ir piesaistītas visas Citadeles maksājumu kartes.

“3D Secure” sistēma pilda divas būtiskas funkcijas:

 • Tā ievērojami samazina iespēju nesankcionēti veikt pirkumus internetā ar citam cilvēkam piederošu karti, jo pirkuma veicējam nepieciešams ievadīt papildu identifikācijas datus;
 • Tā ļauj atpazīt tirgotājus, kuri ir reģistrējušies drošo interneta pirkumu sistēmā “3D Secure” un kuru pārdevējam ir lielāka atbildība pret klientu.

“3D Secure” drošības sistēmai jau pievienojušies tūkstošiem interneta veikalu visā pasaulē, turklāt to skaits pieaug ar katru dienu. Par to, ka interneta veikals ir pievienojies “3D Secure” sistēmai, liecina, piemēram, „Verified by Visa” un “MasterCard SecureCode” logotipi, kas ievietoti tā mājas lapā.

  

Citadeles maksājumu karšu īpašnieki, kuri pieslēguši internetbanku un norēķinās par pirkumiem vai pakalpojumiem “3D Secure” sistēmā reģistrētajos interneta veikalos, maksājuma brīdī saņems paziņojumu ar lūgumu blakus savam vārdam, uzvārdam, kartes numuram, derīguma termiņam un drošības kodam (CVC2/CVV2) ievadīt arī Citadeles internetbankas pieejas datus. Piemēram, MobileSCAN īpašniekiem ir jāievada savs pieslēgšanas vārds un mobilajā ierīcē jāapstiprina push paziņojumu ar PIN kodu vai biometriju. Savukārt, kodu kartes vai GO3 kodu kalkulatora lietotājiem būs jāievada pieslēgšanas vārds, parole un īsziņā saņemtais kods, ko banka ir nosūtījusi uz lietotāja bankā reģistrēto tālruņa numuru. Šāda papildu autorizācija novērš krāpniecisku darījumu iespējamību interneta veikalos un būtiski paaugstina maksājumu karšu lietošanas drošību un aizsardzības līmeni. 

Pirms norēķināties interneta veikalos

 • Pārbaudiet interneta veikala tālruņa numuru, kā arī e-pasta un fiziskās adreses. Uzmanieties no interneta veikaliem, kuri šo informāciju nenorāda.
 • Pārbaudiet, vai veikals izmanto speciālu datu pārraides protokolu (HTTPS), lai maksājumi internetā būtu droši. To parasti norāda grafisks slēdzenes simbols.
 • Noskaidrojiet, kāds veikala nosaukums būs jūsu kartes izrakstā un iegaumējiet to.
 • Pievērsiet uzmanību tam, kādā valūtā ir noteiktas preču cenas un kāda ir maksa par preču piegādi. Pirkumi ārvalstu veikalos parādīsies jūsu kartes konta pamata valūtā.
 • Pārbaudiet, vai jūsu izvēlētais interneta veikals veic preču piegādi uz Latviju. Pirms veicat pirkumu, noskaidrojiet, kādi ir piegādes termiņi un nosacījumi, vai būs jāmaksā papildu PVN nodoklis vai muitas izdevumi, un cik lieli tie būs.
 • Izpētiet, kādi ir preču atpakaļ nosūtīšanas noteikumi.

Padomi pirkumiem internetā

 • Pirms veicat pirkumu, izlasiet interneta veikala vispārējos noteikumus, it īpaši, ja tas nav Latvijas interneta veikals vai veikala nosaukums nav plaši pazīstams.
 • Glabājiet dokumentus, kas saistīti ar veiktajiem pirkumiem. Iesakām saglabāt un izdrukāt visus pirkumu apstiprinājuma dokumentus, kā arī rēķinus, ko saņemsiet pa e-pastu. Atzīmējiet arī to interneta veikalu mājas lapu adreses, kuros esat iepircies.
 • Vienmēr lietojiet drošus maksāšanas līdzekļus. Nekad neizmantojiet e-pastu, lai sūtītu kartes datus vai citu savu finanšu informāciju.
 • Nekad neuzrādiet informāciju, kas nav saistīta ar jūsu pirkumu. Piemēram, neizpaudiet tirgotājiem tādu informāciju kā: PIN kods, dzimšanas datums, kartes kredītlimits, identifikācijas dokumentu dati, mātes pirmslaulības uzvārds, norēķinu kartes parole.

Biežāk uzdotie jautājumi un atbildes par iepirkšanos internetā