5 prātīgi veidi, kā izmantot jauno ģimenes valsts pabalstu

Bērnu audzināšana rada ne vien neizmērojamu prieku, bet arī neizbēgamas izmaksas. Tāpēc laba ziņa daudziem vecākiem – no 2022. gada ieviestas izmaiņas pabalstu piešķiršanas kārtībā par bērnu audzināšanu. Izmaiņa skars ikvienu ģimeni, kura audzina bērnu, kas sasniedzis viena gada vecumu. Lai palīdzētu ģimenēm saprast, ko tās nesīs, esam sagatavojuši  padomus, kas palīdzēs šos līdzekļus efektīvi izmantot bērna nākotnei.

Īsumā – turpmāk piešķiršanas nosacījumi būs sekojoši:

  • Par viena bērna audzināšanu vecumā no 1 – 20 gadiem ģimene saņems 25 eiro mēnesī.

  • Par diviem bērniem – 100 eiro (50 eiro par katru).

  • Par trim bērniem – 225 eiro (75 eiro par katru).

  • Par četriem un vairāk bērniem – 100 eiro mēnesī par katru.

“Izmaiņas pabalstu reformā ir apsveicamas, jo līdz vecākiem nonāks vairāk līdzekļu, ko ieguldīt bērnu attīstībā. Daudzām ģimenēm šis pieaugums iedos drošības sajūtu ikdienas izdevumu segšanā – iespējams, ka vairs nebūs jākrāj, piemēram, jauniem ziemas zābaciņiem, un tos varēs nopirkt uzreiz, taču vienlaikus ir pietiekami daudz ģimeņu, kurām attiecīgais pabalsta pieaugums fundamentālas izmaiņas ikmēneša finanšu plānošanā neieviesīs. Tādā gadījumā ir svarīgi apzināt dažādas iespējas, kā šo pabalsta pieaugumu saprātīgi ieguldīt bērnu labklājībā,” teic Citadeles meitas sabiedrību “CBL Atklātais pensiju fonds” un “CBL Life” valdes priekšsēdētāja un finanšu eksperte Anna Fišere-Kaļķe.

Tātad, kas būtu labākie veidi, kā jauniegūtos līdzekļus izlietot?

 

1. Ieguldi interešu izglītībā

Lai arī interešu izglītība ir teicams veids, kā attīstīt atvašu kompetences, paplašināt redzesloku un iegūt jaunus draugus, dažāda veida pulciņi nāk komplektā ar lielākām vai mazākām izmaksām. Paralēli ikmēneša līdzmaksājumam bieži vien jārēķinās ar tādām izmaksām kā, piemēram, ekipējums, izbraukuma sacensības, nometnes un citi izdevumi, kas var rasties, ņemot vērā attiecīgā pulciņa vai nodarbes specifiku. Izmaksas par regulāriem sporta treniņiem lielajās pilsētās ik mēnesi var sasniegt pat līdz 30 - 50 eiro, tāpēc kādam šis pabalsts var noderēt, nodrošinot savu bērnu dalību interesējošajā pulciņā.

 

2. Sāc uzkrāt bērnu izglītībai

Ja ģimenē jāaudzina trīs bērni un ir vēlme atvasēm nodrošināt augstāko izglītību, tad noteikti jāapsver šīs starpības, proti, 100 eiro investēšana ik mēnesi uzkrājošajā dzīvības apdrošināšanā. Ja desmit gadus regulāri iemaksāsi 100 eiro mēnesī, tad uzkrājums būs tik liels, lai  varētu nosegt studiju maksu vai palīdzēt ar pirmā mājokļa iegādē nepieciešamo iemaksu. Turklāt bērns būs apdrošināts pret nelaimes gadījumiem. Motivējošs bonuss – šī summa neglabāsies brīvi pieejamā kontā, kur to varētu iztērēt ikdienas tēriņu segšanai.

 

3. Atliec ģimenes ceļojumam

Kopīgs ceļojums visiem ģimenes locekļiem nav lēts prieks, taču tas saliedē, paplašina bērnu redzesloku un sniedz pozitīvas emocijas. Ar šo aktivitāti un krāšanu pašam ceļojumam var stiprināt arī ģimenes saliedētību, piemēram, gada sākumā izvirzot mērķi, cik daudz naudas braucienam ir jāsakrāj. Šajā procesā jāiesaista arī bērni, kuri tādā veidā apgūs finanšu pratību, būs gandarīti par savu iesaisti un pienesumu, kā arī, iespējams, sapratīs, ka dažkārt labāk atteikties no kādu kārumu vai rotaļlietu iegādes lielāku kopēju mērķu labā.

 

4. Bez raizēm ieplāno vasaras nometnes

Dažādu nometņu apmeklēšana ir ģimeņu vidū pietiekami populārs un iecienīts veids, kā bērnus nodarbināt vasarā, taču ikviena nometne ar nakšņošanu, ēdināšanu un dažāda veida speciālistu iesaisti nebūt nav lēts prieks. Turklāt, ja ģimenē ir vairāki bērni un nometnes apmeklēt vēlas visi, tad izmaksu apjoms varētu sasniegt vairākus simtus eiro vasarā. Šīsīs izmaksas varētu būt viens no mērķiem, kura realizēšanā novirzīt pabalsta pieaugumu, turklāt šāda veida izdevumiem parocīgi izmantot krājkontu, kur katru mēnesi iespējams automātiski ieskaitīt iepriekš atrunātu summu.

 

5. Sadali līdzekļus uz katru bērnu

Ja ģimenē ir četri bērni un pabalsta apjoms sasniedz 400 eiro, tad laba ideja būtu sadalīt šo līdzekļu izlietojumu uz katru bērnu, lai izvairītos no situācijām, kad lauvas tiesa bērnu pabalsta tiek iztērēta, piemēram, vecākās atvases hokeja nodarbībām.  Tā vietā, piemēram, fiksētu summu izlemjot virzīt ikmēneša dzīvības apdrošināšanas maksājumiem vai maksājumiem krājkontā bērnu nākotnes izdevumu segšanai, pārējo iespējams sadalīt kabatas naudas vai interešu izglītības izmaksās, ņemot vērā katra bērna vecumu un katram mācot, kā apieties ar naudu patstāvīgi.

 

Previous
Previous

Kā parūpēties par drošību, izmēģinot modernos maksājumu veidus

Next
Next

Padomi, kā sākt iekrāt mērķu sasniegšanai