Straujāk nekā ekonomikas kopējais pieaugums

Rūpniecība Baltijā

Latvijas rūpniecības uzņēmumi turpina veiksmīgi izmantot pozitīvās tendences Latvijas lielākajos eksporta tirgos un pasaules tirdzniecības pieaugumu, kā rezultātā martā apstrādes rūpniecības izlaide pieaugusi par 7,4% salīdzinājumā ar pērnā gada attiecīgo mēnesi.

Pēdējo sešu mēnešu laikā apstrādes rūpniecība Latvijā augusi par vidēji 8%, kas ir vismaz divas reizes straujāk nekā ekonomikas kopējais pieaugums, un ļoti līdzīgas tendences šobrīd vērojamas arī Lietuvā, kā arī Igaunijā.

Martā apstrādes rūpniecības apgrozījums eksportā audzis par 16%, savukārt apgrozījums iekšējā tirgū turpina stagnēt un apstrādes rūpniecības apgrozījums vietējā tirgū martā audzis tikai par 2,1%.

Straujākais pieaugums martā fiksēts gatavo metālizstrādājumu (+10,1%), datoru un optisko iekārtu (+38,8%), auto detaļu (+27,6%), kā arī elektrisko iekārtu (+25,6%) ražošanā. Vienlaikus marts bija otrais mēnesis pēc kārtas, kad apstrādes rūpniecībā kopumā fiksēts straujš pieaugums, neskatoties uz kritumu kokapstrādē (-2,0%) un pārtikas ražošanā (-0,3%), kas ir divas lielākās rūpniecības apakšnozares.

Uzņēmumu aptaujās pēdējos mēnešos audzis jauno pasūtījumu apjoms, savukārt pagājušajā mēnesī Starptautiskais Valūtas fonds paaugstināja savas pasaules ekonomikas izaugsmes prognozes šim gadam. Vienlaikus jaudu noslodze apstrādes rūpniecībā visās trijās Baltijas valstīs jau šobrīd ir ļoti augstā līmenī, un virknē rūpniecības nozaru jau tuvākajā laikā lielākā problēma var izrādīties zemais investīciju apjoms pēdējos gados.

Pārējie raksti →