Politiski nesatricināmi

Pasaules ekonomika

Neskatoties uz daudzajiem politiskajiem satricinājumiem pērn, tostarp Lielbritānijas lēmumu izstāties no ES un negaidīto rezultātu ASV prezidenta vēlēšanās, kopš pērnā gada rudens ekonomiskā situācija pasaulē ir jūtami uzlabojusies. Tas veicinājis straujāku izaugsmi ne tikai Latvijā, bet arī visā Baltijas reģionā, un Lietuvā ekonomikas izaugsme pirmajā ceturksnī sasniegusi pat 4,1%.

Šis gads sācies ar ievērojamu ekonomikas noskaņojumu kāpumu abās pasaules lielākajās ekonomikās – ASV un eirozonā. Savukārt ASV patērētāju noskaņojums sasniedzis augstāko līmeni pēdējos 17 gados, lai gan šie ekonomikas pozitīvie noskaņojuma rādītāji pagaidām vēl nav pilnībā atspoguļojušies ekonomikas izaugsmes rādītājos.

Vienlaikus mazinājušās arī bažas par finanšu stabilitāti Ķīnā, un vadošie ražotāju noskaņojuma indeksi šobrīd pārliecinoši atrodas pozitīvas izaugsmes zonā gan Ķīnā, gan Indijā un Brazīlijā, kā arī citās attīstības valstīs. Tā rezultātā pasaules tirdzniecībā pēc ilgāka laika atkal vērojams diezgan straujš (7-8%) kāpums. Papildus tam, līdz ar naftas cenas stabilizēšanos ap 50 ASV dolāriem par barelu, Krievijas ekonomika pakāpeniski sākusi atgriezties pie pozitīvas izaugsmes, un jau šī gada pirmajos mēnešos Latvijas eksports uz Krieviju atkal sācis pieaugt.

Šīs pozitīvās tendences savās jaunākajās ekonomikas prognozēs atspoguļojis arī Starptautiskais Valūtas fonds, palielinot globālās ekonomikas izaugsmes prognozi līdz 3,5% šogad un 3,6% nākamgad, kas ir ievērojami straujāk par 3,1% izaugsmi pērn.

Pārējie raksti →