Kas notiek pasaules un Latvijas ekonomikā?

Jūnijs 2017

Mārtiņš Āboliņš, bankas Citadele ekonomists

  • Deviņu gadu pieredze Latvijas un starptautisko ekonomikas procesu analīzē.
  • Kopš 2015. gada bankas Citadele makroekonomikas eksperts.
  • Iepriekš vairāk nekā piecus gadus bijis Tautsaimniecības analīzes departamenta direktora vietnieks un Makroekonomikas nodaļas vadītājs Finanšu ministrijā.
  • Guvis plašu starptautisko pieredzi, pārstāvot Latviju dažādās Eiropas Komisijas darba grupās, kā arī pieredzes apmaiņā strādājis Lielbritānijas Finanšu ministrijā.
  • Atzīts par labāko Latvijas ekonomikas prognozētāju 2016. gadā ekspertu aptaujā FocusEconomic, kas ir viens no pasaulē vadošajiem ekonomikas analīzes portāliem.
  • Ekonomikas maģistra grāds Latvijas Universitātes Ekonomikas un vadības fakultātē.

Latvijas ekonomikas izaugsme sāk uzņemt apgriezienus

Latvijas ekonomikā 2017. gads ir sācies ar ļoti pozitīvām tendencēm, un Latvijas ekonomika sasniegusi straujāko izaugsmi pēdējo četru gadu laikā. Šī gada pirmajā ceturksnī IKP Latvijā ir audzis par 3,9% salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, un arvien vairāk ir skaidrs, ka faktori, kas iepriekšējos gados bremzēja Latvijas ekonomikas izaugsmi, ir palikuši aiz muguras.

Tas, ka Latvijas ekonomikas izaugsme sāk uzņemt apgriezienus, sāka iezīmēties jau pērnā gada nogalē, un tas ir saistīts gan ar pozitīvām tendencēm ārējā vidē, gan ar aktīvāku Eiropas Savienības (ES) fondu apguvi Latvijā. Neskatoties uz dažādiem politiskajiem pārsteigumiem pērn, ārējā ekonomiskā vide pēdējā pusgada laikā ir jūtami uzlabojusies, Krievijas ekonomika sāk pārvarēt pēdējo divu gadu recesiju, un to jau redzam Latvijas eksporta, kā arī rūpniecības rādītājos. Šī gada pirmajos mēnešos rūpniecība Latvijā augusi par 8,7%, preču eksports - 9,3%, savukārt pakalpojumu eksports - 12%.

Vienlaikus iekšējais patēriņš Latvijā joprojām ir diezgan vājš, un pēdējos mēnešos to ietekmējusi arī augošā inflācija, tādēļ mazumtirdzniecībā, kā arī daļā pakalpojumu nozaru pieaugums nav pārsniedzis 2-3%. Tomēr šogad ES fondu apguve beidzot sāk uzņemt apgriezienus, un pirmajā ceturksnī ir atsācies pozitīvs pieaugums arī būvniecībā, ko papildus veicinās arī būtiski aktīvāka kreditēšana.

Pirmā ceturkšņa IKP dati arī apstiprina mūsu jau iepriekš pausto prognozi, ka ekonomikas izaugsme Latvijā šogad varētu būt gandrīz divreiz straujāka nekā pērn un IKP izaugsme šogad varētu pārsniegt pat 4%. Savukārt pie labvēlīgas faktoru sakritības izaugsme šī gada nogalē un nākamā gada sākumā uz kādu brīdi varētu pietuvoties pat 5% robežai. Tajā pašā laikā darba tirgus turpina uzsilt, un darba samaksa Baltijā, visticamāk, tuvākajā laikā turpinās augt par 5-7% gadā.

Mārtiņš Āboliņš

Politiski nesatricināmi

Pasaules ekonomika

Neskatoties uz daudzajiem politiskajiem satricinājumiem pērn, tostarp Lielbritānijas lēmumu izstāties no ES un negaidīto rezultātu ASV prezidenta vēlēšanās, kopš pērnā gada rudens ekonomiskā situācija pasaulē ir jūtami uzlabojusies. Tas veicinājis straujāku izaugsmi ne tikai Latvijā, bet arī visā Baltijas reģionā, un Lietuvā ekonomikas izaugsme pirmajā ceturksnī sasniegusi pat 4,1%.

Lasīt vairāk

Straujāk nekā ekonomikas kopējais pieaugums

Rūpniecība Baltijā

Latvijas rūpniecības uzņēmumi turpina veiksmīgi izmantot pozitīvās tendences Latvijas lielākajos eksporta tirgos un pasaules tirdzniecības pieaugumu, kā rezultātā martā apstrādes rūpniecības izlaide pieaugusi par 7,4% salīdzinājumā ar pērnā gada attiecīgo mēnesi. Pēdējo sešu mēnešu laikā apstrādes rūpniecība Latvijā augusi par vidēji 8%, kas ir vismaz divas reizes straujāk nekā ekonomikas kopējais pieaugums, un ļoti līdzīgas tendences šobrīd vērojamas arī Lietuvā, kā arī Igaunijā.

Lasīt vairāk

Uz naftas un pārtikas cenu rēķina

Tirdzniecība Baltijā

Pēc ļoti minimālā pieauguma pērn mazumtirdzniecības apgrozījums šī gada pirmajos mēnešos pieaudzis par 6,8%, kas ir straujākais pieaugums kopš 2013. gada, taču lielā mērā atspoguļo naftas un pārtikas cenu kāpumu. Neskaitot inflāciju, mazumtirdzniecības apjoms pirmajā ceturksnī palielinājies par 2%.

Lasīt vairāk

Ar detalizētāku informāciju aicinām iepazīties šeit: