Pasaules ekonomikas cikla augšupejā

Pēc vairāk nekā divu gadu pārtraukuma pasaules preču tirdzniecībā ir atkal vērojams stabils pieaugums, un pirmo reizi kopš krīzes visas pasaules lielākās ekonomikas vienlaicīgi atrodas ekonomikas cikla augšupejā. Te īpaši jāatzīmē ekonomikas tendences eirozonā, kur izaugsme kļūst arvien noturīgāka un noskaņojuma rādītāji norāda uz tās tālāku paātrināšanos, un Krievijā, kur līdz ar naftas cenu stabilizēšanos ir atsākusies pozitīva izaugsme un uzlabojies rubļa kurss attiecībā pret eiro.

Šo labvēlīgo situāciju pasaules ekonomikā turpina sekmīgi izmantot arī Latvijas ražotāji, kā rezultātā šī gada pirmajā pusē apstrādes rūpniecība augusi par gandrīz 8%. Tas ir aptuveni divas reizes straujāk nekā kopējais ekonomikas izaugsmes temps šobrīd, un galvenais izaugsmes virzītājs ir eksports. Pirmajā pusgadā apstrādes rūpniecības apgrozījums ārējos tirgos kāpis par gandrīz 12%, taču, līdz ar būvniecības nozares atkopšanos no pērnā gada krīzes, pēdējos mēnešos palielinās arī pieprasījums vietējā tirgū.

Patlaban izaugsme apstrādes rūpniecībā ir ļoti plaša un pēdējos plusos ir gandrīz visas apstrādes rūpniecības apakšnozares, taču visstraujākais pieaugums fiksēts mašīnbūvē un metālapstrādē. Jūnijā elektrisko iekārtu (+23,1% pret iepriekšējo gadu), auto un to detaļu (+48,8%), kā arī dažādu mehānismu un iekārtu (+42,5%) ražošana kopā nodrošināja gandrīz vienu trešdaļu no visa apstrādes rūpniecības pieauguma. Papildus tam jūnijā ļoti labi klājies arī pārtikas nozarei (+9,3%), kur izaugsmi nodrošina gan eksports, gan vietējais tirgus. Vienlaikus šogad daudz pieticīgāks pieaugums vērojams kokapstrādē, kura pēdējos mēnešos svārstās ap nulli, lai gan Lietuvā un Igaunijā ražošanas apjomi kokapstrādē turpina augt.

Pārējie raksti

Īstais laiks investīcijām →
Latvijas ekonomika uzsilst →
IT pakalpojumu eksports apsteidz finanses un dzelzceļa nozari →
Būvniecība atgūstas no pērnā gada krīzes →