Latvijas ekonomika uzsilst

Pozitīvas tendences pasaules un Eiropas ekonomikā, kā arī Eiropas Savienības (ES) fondu aktīvāka apguve turpina sildīt Latvijas ekonomiku, un otrajā ceturksnī IKP pieaugums Latvijā sasniedzis 4,1%, kas ir labākais rezultāts kopš 2012. gada, un īstermiņa rādītāji pagaidām neliecina, ka tuvākajos mēnešos šīs pozitīvās tendences varētu mainīties. Tieši pretēji, vasaras mēnešos Latvijas uzņēmēju, kā arī mājsaimniecību noskaņojums ir turpinājis uzlaboties, un līdz ar to šī gada otrajā pusē Latvijas ekonomikas izaugsme varētu pārsniegt 5%. Līdzīgas tendences šobrīd vērojamas arī Lietuvā un Igaunijā, un arī tur izaugsme sasniegusi 4%.

Ekonomikas izaugsmes paātrināšanos pirmajā pusgadā pamatā nodrošināja pozitīvās tendences ārējā ekonomiskajā vidē, kā rezultātā rūpniecība otrajā ceturksnī augusi par 8% salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, un būvniecības nozares atkopšanās pēc lielā krituma pērn. Kā liecina operatīvie dati, otrajā ceturksnī būvniecības apjomi Latvijā palielinājās par 14%.

Pie riska faktoriem šobrīd var pieskaitīt tranzīta nozari, kur pēc ļoti laba gada sākuma pēdējos mēnešos atkal vērojams kravu kritums, un ilgtermiņā uz izaugsmi nozarē nevar paļauties. Tāpat grūti pateikt, kas šobrīd notiek pakalpojumu jomā, jo, lai gan komunikāciju un informāciju tehnoloģiju (IT) nozare turpina strauji augt, citu biznesa pakalpojumu eksports ir piebremzējies, savukārt tūrismā ceļotāju skaita kāpums šobrīd neatspoguļojas lielākos eksporta ieņēmumos. Tā rezultātā pakalpojumu nozares otrajā ceturksnī augušas vien par 3%.

Tomēr ja ārējā vide saglabājas tikpat laba kā pašlaik un arī ES fondu apguve notiek atbilstoši plānotajam, tad Latvijas IKP pieaugums šogad varētu sasniegt pat 4,5%, savukārt nākamgad IKP izaugsme varētu būt ap 4%. Taču te jāatzīmē, ka salīdzinoši straujā ekonomikas izaugsme šobrīd lielā mērā saistīta ar vairāku pozitīvu faktoru sakritību, un vidējā termiņā lielākais izaicinājums būs darbaspējīgo iedzīvotāju skaita samazināšanās, kā arī zemais investīciju līmenis iepriekšējos gados, kas var neļaut pilnībā izmantot Latvijas ekonomikas potenciālu.

Pārējie raksti

Īstais laiks investīcijām →
Pasaules ekonomikas cikla augšupejā →
IT pakalpojumu eksports apsteidz finanses un dzelzceļa nozari →
Būvniecība atgūstas no pērnā gada krīzes →