IT pakalpojumu eksports apsteidz finanses un dzelzceļa nozari

Bez ražošanas un preču eksporta, Latvijā turpina strauji attīstīties arī pakalpojumu eksports, kas šī gada pirmajos piecos mēnešos palielinājies par gandrīz 10%, tādējādi turpinot iepriekšējo gadu spēcīgo tendenci. IT attīstības rezultātā pasaules ekonomika arvien vairāk digitalizējas, un tas rada ļoti lielu pieprasījumu pēc dažādiem IT risinājumiem, kā arī ārpakalpojumiem, un šo lielo pieprasījumu sekmīgi izmanto arī Latvijas uzņēmēji.

Tā rezultātā kopš 2011. gada Latvijas IT nozares eksports audzis vidēji par 22% gadā, kas to padara par pārliecinoši straujāk augošo nozari Latvijā pēckrīzes periodā. Šī gada pirmajā ceturksnī IT pakalpojumu eksports veidoja 95 milj. eiro (2,6% no kopējā preču un pakalpojumu eksporta), kas ir tikpat, cik Latvijas ekonomikā ienesa dzelzceļa un finanšu pakalpojumu eksports.

Līdz šim tikpat sekmīgi attīstījies arī citu biznesa pakalpojumu eksports, taču pēdējos ceturkšņos biznesa centru attīstība Latvijā ir sabremzējusies un citu biznesa pakalpojumu eksports palicis iepriekšējā līmenī. Tajā pašā laikā ārējais pieprasījums pēc šādiem pakalpojumiem ir, un par to liecina arvien ļoti straujais pieaugums šo pakalpojumu eksportā gan Lietuvā, gan Igaunijā. Tas liek domāt, ka šīs jomas attīstību Latvijā šobrīd drīzāk kavē telpu un darbaspēka trūkums Rīgā.

Vienlaikus situācija citās pakalpojumu nozarēs ir diezgan atšķirīga. Autotransporta pakalpojumu eksports pirmajā ceturksnī audzis par 42,5%, kamēr ienākumi no dzelzceļa transporta samazinājušies par 3,8%. Tāpat pirmajā ceturksnī pusotru reizi palielinājies būvniecības pakalpojumu eksports, savukārt tūrismā, neskatoties uz tūristu skaita pieaugumu, ieņēmumi sarukuši par 9,2%.

Pārējie raksti

Īstais laiks investīcijām →
Latvijas ekonomika uzsilst →
Pasaules ekonomikas cikla augšupejā →
Būvniecība atgūstas no pērnā gada krīzes →