Īstais laiks investīcijām

Šis gads Latvijas ekonomikā noteikti ir viens no pozitīvākajiem pēdējo gadu laikā, un tas redzams ne tikai oficiālajos ekonomikas rādītājos, bet arī Latvijas uzņēmēju noskaņojumā, ko ik ceturksni pētām bankas veiktajā Citadele Index pētījumā. Jaunākie rezultāti ir ļoti iedrošinoši, jo pēc gandrīz trīs gadu pārtraukuma Latvijas uzņēmēji ir kļuvuši optimistiski.

Pēdējā pusgada laikā uzņēmēju noskaņojums ir mainījies ļoti strauji, un pozitīvas tendences mēs redzam visās nozarēs, visa lieluma uzņēmumos un visos Latvijas reģionos. Šādas pārmaiņas bieži nav novērojamas. No nozarēm atsevišķi šobrīd īpaši varētu izcelt ražošanu. Šajā nozarē strādājošie uzņēmēji ir noskaņoti visoptimistiskāk. Pēdējo reizi tik optimistiski ražotāji bija 2013. gada sākumā. Iepriecinošas tendences redzamas arī būvniecībā, kur pēc pērn piedzīvotās krīzes atkal ir optimisms, un vienīgā nozare, kur joprojām vērojams kritisks noskaņojums starp uzņēmējiem, ir tirdzniecība, taču arī šeit notiek virzība optimisma virzienā.

Ļoti iepriecinoša ziņa ir uzņēmēju plāni jau tuvākajā nākotnē palielināt investīcijas savos uzņēmumos, un šobrīd par investīcijām domā ne tikai lielie, bet arī vidējie un mazie uzņēmumi. Tas ir pozitīvi, jo iepriekšējo gadu lēnā izaugsme un ģeopolitiskā nestabilitāte kavēja investīciju izmantošanu, un līdz ar to šobrīd ir nozares, kurās brīvu ražošanas jaudu jau tagad trūkst, lai pilnībā izmantotu iespējas, ko sniedz augošais iekšējais un ārējais pieprasījums.

Taču investīcijas ir nepieciešamas ne tikai ražošanas paplašināšanai, bet vienlaicīgi arī sava uzņēmuma produktivitātes celšanai, jo darba tirgus Latvijā kļūst arvien saspringtāks un darba samaksa aug straujāk nekā ekonomika kopumā. Kā liecina bankas pētījumi, jau šobrīd gandrīz 40% no mūsu aptaujātajiem uzņēmumiem atzīst, ka tiem ir problēmas atrast darbiniekus, tomēr tikai 14% no tiem līdz šim ir veikuši investīcijas savas darbības tālākai automatizācijai, lai gan tieši produktivitātes celšana ir labākais veids, kā ļaut pelnīt sev un saviem darbiniekiem. Tādēļ, mūsuprāt, tagad ir īstais laiks investīcijām.

Pārējie raksti

Latvijas ekonomika uzsilst →
Pasaules ekonomikas cikla augšupejā →
IT pakalpojumu eksports apsteidz finanses un dzelzceļa nozari →
Būvniecība atgūstas no pērnā gada krīzes →