Būvniecība atgūstas no pērnā gada krīzes

Būvniecības nozare beidzot sāk atgūties no pērn piedzīvotās krīzes, un šī gada otrajā ceturksnī būvniecības apjomi jau auguši par 15,9% pret iepriekšējo gadu, lai gan kopējais būvniecības apjoms joprojām atpaliek no 2015. gada līmeņa. Galvenais iemesls pozitīvajām tendencēm ir ES fondu ienākšana ekonomikā, kas ir veicinājis infrastruktūras būvniecības pieaugumu. Tā rezultātā šī gada pirmajā pusē būtiski uzlabojies Latvijas būvnieku noskaņojums, un šobrīd tas atrodas stabili pozitīvajā teritorijā.

Infrastruktūras būvniecība Latvijā otrajā ceturksnī augusi par 28,1% salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, ko veicināja straujš kāpums autoceļu (+28% pret iepriekšējo gadu), vietējo cauruļvadu un kabeļu līniju (+51,9%), kā arī citu inženierbūvju (+31,9%) būvniecībā. Vienlaikus valsts budžeta investīciju izdevumi kopš pavasara mēnešiem aug par vairāk nekā 50%, un tas liek domāt, ka gada otrajā pusē infrastruktūras būvniecība vēl paātrināsies, jo infrastruktūras būvniecība joprojām par 10-15% atpaliek no 2014./2015. gada līmeņa.

Tajā pašā laikā nedaudz negaidīti dzīvojamo ēku būvniecība otrajā ceturksnī samazinājusies par 14,6%, un faktiski mājokļu būvniecības apjomi ir diezgan nemainīgi jau vairākus gadus. Šī situācija, visticamāk, saistāma ar joprojām salīdzinoši vājo aktivitāti mājokļu tirgū, kur, neskatoties uz pieaugošu no jauna izsniegto kredītu apjomu, mājsaimniecību hipotekārais kredītportfelis turpina sarukt, un nekustamo īpašumu cenu ziņā Rīga joprojām atpaliek no Tallinas un Viļņas. Tiesa, nekustamo īpašumu cenas Latvijā šogad uzrāda augšupejošu tendenci, gada pirmajā pusē augot par 8-10% pret iepriekšējo gadu, lai arī darījumu skaits palicis pērnā gada līmenī.

Tomēr privātā sektora pieprasījums komerciālo objektu segmentā šogad ir kļuvis stiprāks un nedzīvojamo ēku būvniecība otrajā ceturksnī augusi par 17%, no kā rūpniecības ēku un noliktavu būvniecība augusi par vairāk nekā 100%, lauksaimniecības objektu būvniecība par 68,5% un izglītības iestāžu būvniecība par 65,7%. Tajā pašā laikā, šķiet, sāk norimt viesnīcu būvniecības bums, jo to būvniecība otrajā ceturksnī samazinājusies par 55,1%.

Īstais laiks investīcijām →
Latvijas ekonomika uzsilst →
Pasaules ekonomikas cikla augšupejā →
IT pakalpojumu eksports apsteidz finanses un dzelzceļa nozari →