Kas notiek pasaules un Latvijas ekonomikā?

Jūnijs 2018

Ceturkšņa pārskats

Kā jaunākie ekonomikas notikumi ietekmē Latvijas uzņēmējus un ar kādiem izaicinājumiem nāksies saskarties, aicinu iepazīties manis sagatavotajā pārskatā. Šī gada pirmajos mēnešos Baltijas reģionā turpinājās laba ekonomikas izaugsme. Pirmajā ceturksnī Latvijas IKP pieauga par 4,2% salīdzinājumā ar pērnā gada pirmajiem trim mēnešiem. Mēs apsteidzām gan Lietuvu (+3,7%), gan Igauniju (+3,6%). Tas ir ļoti labs rezultāts, it īpaši ņemot vērā problēmas Latvijas banku nozarē un tranzīta kravu samazinājumu. Tomēr šobrīd vairāki signāli liek domāt, ka ekonomikas cikla augstākajam punktam, visticamāk, esam garām un pozitīvu pārsteigumu potenciāls gada otrajā pusē ir ļoti ierobežots.

Mārtiņš Āboliņs, Bankas Citadele ekonomists

Pozitīvu pārsteigumu potenciāls gada otrajā pusē ir ļoti ierobežots

Galvenais Latvijas ekonomikas virzītājs šī gada pirmajā ceturksnī bija būvniecība un iekšējais patēriņš kopumā. Lasi kā norises banku sektorā, tranzītā un būvniecībā ietekmēs Latvijas ekonomikas attīstībā gada otrajā pusē.

Lasīt vairāk

Eksporta pieaugums kļūs mērenāks

Kopš 2016. gada nogales Latvijas ekonomika ir priecējusi gandrīz tikai ar pozitīvām ziņām, it īpaši eksportā un apstrādes rūpniecībā. Tomēr martā salīdzinoši negaidīti samazinājies Latvijas preču eksports.  Kādas ir eksporta tendences šogad?

Lasīt vairāk

Ekonomikas izaugsmē arvien lielāka nozīme būs iekšējam pieprasījumam

Eksporta attīstības tempi šogad kļūst nedaudz lēnāki, tāpēc arvien lielāka nozīme Latvijas ekonomikas izaugsmē būs iekšējam patēriņam. To apliecina arī pirmā ceturkšņa IKP rezultāti.  Par cik palielinājušies citi ekonomikas izaugsmes rādītāji?

Lasīt vairāk

Algas aug, bezdarbs mazinās un arvien vairāk trūkst darbinieku

Līdz straujo ekonomikas izaugsmi situācija no darba ņēmēju skatu punkta turpina uzlaboties. Algas aug un bezdarbs mazinās. Taču līdz ar to uzņēmēji arvien vairāk saskaras ar darbaspēka trūkumu. Kurās nozarēs tas ir īpaši sāpīgi?

Lasīt vairāk

Ar detalizētāku informāciju aicinām iepazīties šeit: