Latvijas ražotāji veiksmīgi izmanto labvēlīgo situāciju globālajos tirgos

Pozitīva izaugsme bijusi gandrīz visās rūpniecības nozarēs – īpaši mašīnbūves un metālapstrādes jomā. Vai rūpniecība turpinās augt tikpat strauji?

Latvijas ražotāji pērn ir spējuši ļoti veiksmīgi izmantot labvēlīgo situāciju globālajos tirgos. 2017. gadā kopumā apstrādes rūpniecības izlaide Latvijā pieaugusi par 8,5%, kas ir teju divreiz straujāk nekā ekonomika kopumā. Faktiski nevienā nozarē ražošanas apjomi nesamazinājās, lai gan pārtika un koka produktu, kā arī mēbeļu ražošana auga jūtami lēnāk nekā rūpniecība kopumā. Līdzīgas tendences šobrīd vērojamas arī Igaunijā un Lietuvā, kur apstrādes rūpniecības izaugsme pērn bijusi ap 8%. Arī citviet Eiropā ražotājiem šobrīd klājas ļoti labi. Piemēram, ražotāju noskaņojuma rādītāji Vācijā, Austrijā un Īrijā pērnā gada nogalē sasnieguši vēsturiski augstāko līmeni.

Pēc pašreizējām prognozēm, Latvijai svarīgākajos noieta tirgos arī šogad gaidāms ļoti labs gads. Pēc manām aplēsēm, rūpniecība un eksports Latvijā 2018. gadā varētu pieaugt par 5-7%. Tas nozīmē, ka rūpniecība arī šogad augs ātrāk nekā ekonomika kopumā un līdz ar to nozares īpatsvars Latvijas ekonomikā turpinās palielināties. Vienlaikus jācer, ka spēcīgs ārējais pieprasījums mudinās vietējos uzņēmumus arī aktīvāk domāt par investīcijām.

Kā liecina Eiropas Komisijas apkopotā informācija, brīvās ražošanas jaudas Latvijas rūpniecībā ir vēsturiski zemā līmenī, kamēr situācija darba tirgū kļūst arvien sarežģītāka. Darba samaksa strauji aug, bezdarbs mazinās un pēdējā gada laikā ievērojami palielinājies brīvo vakanču skaits. Pozitīva ziņa gan ir tā, ka ražotāju un lielo uzņēmumu investīciju nodomi pēdējā gada laikā ir ar pieaugošu dinamiku. To ražotāju īpatsvars, kuri darbaspēka trūkuma risināšanai izvēlas automatizēšanu, pēdējā pusgada laikā pieaudzis no 15% uz 24%. Tas ļauj cerēt, ka arī turpmāk spēsim veiksmīgi izmantot ārējo tirgu sniegtās iespējas un vienlaicīgi risināt darbaspēka jautājumu. Šis ir īstais laiks šādām investīcijām, jo situācija darba tirgū šogad, visticamāk, vēl nebūs tik kritiska, lai būtiski kavētu rūpniecības attīstību Latvijā.

Pārējie raksti

Ekonomikas izaugsmē algu pieaugums un darbinieku trūkums neizbēgams
Latvijas uzņēmēju noskaņojums uzlabojas lēnām
Būvniecība atguvusies no krīzes
Lēciens IT nozarē turpināsies