Latvijas uzņēmēju noskaņojums uzlabojas lēnām

Vispozitīvāk noskaņotie ir ražotāji un būvnieki. Izteikti atšķirīgs noskaņojums ir mazo un lielo uzņēmumu pārstāvjiem. Kas ietekmēs uzņēmēju plānus attīstīties?

Pērnā gada straujo ekonomikas izaugsmi sajūt arī Latvijas uzņēmēji, kuru noskaņojums jau ceturto ceturksni pēc kārtas ir piesardzīgi optimistisks, liecina mūsu Citadele Index jaunākie aptauju rezultāti. Mūsu veidotais uzņēmēju noskaņojuma indekss ir 51,3 punkti (vērtības virs 50 norāda uz optimismu). Šobrīd vēl Latvijas uzņēmēju noskaņojums atpaliek gan no 2012. un 2013. gada līmeņa, kad indeksa vērtības sasniedza 52-53 punktus, gan pirmskrīzes eiforijas, kad indekss brīžiem pakāpās pat virs 60 punktiem. Pie 4,5% ekonomikas izaugsmes pērn šāds Latvijas uzņēmēju noskaņojums ir visnotaļ piesardzīgs.

Visoptimistiskāk šobrīd noskaņoti ir ražotāji un būvnieki. Tas nepārsteidz, jo šīs nozares pērn bija vienas no visstraujāk augošajām Latvijā, un arī šogad tām ir ļoti labas izaugsmes perspektīvas.

Izteikti atšķirīgs noskaņojums ir mazo un lielo uzņēmumu pārstāvjiem. Lielo uzņēmumu (ar nodarbināto skaitu virs 250 darbiniekiem) noskaņojums sasniedzis jau 2007. gada līmeni, savukārt mazajos uzņēmumos (ar mazāk nekā 10 darbiniekiem un gada apgrozījumu līdz 100 000 eiro) tas joprojām ir negatīvs un bez izteiktas tendences uzlaboties. Lai arī gandrīz vienmēr lielie uzņēmumu pārstāvji ir jutušies labāk nekā mazie, šāda atšķirība ir lielākā kopš šī pētījuma uzsākšanas 2004. gadā. Negatīvais mazo uzņēmumu noskaņojums redzams arī to attīstības plānos. Uzņēmumu investīciju nodomi šobrīd sasnieguši faktiski augstāko līmeni pēckrīzes periodā, taču savu darbību šogad paplašināt pamatā plāno lielie un vidējie uzņēmumi. Kā liecina mūsu aptauju rezultāti, 2018. gadā savu darbību paplašināt plāno tikai 42% no uzņēmumiem ar mazāk nekā 10 darbiniekiem, kamēr 79% no lielajiem uzņēmumiem plāno savas darbības paplašināšanu.

Vienlaikus būtisks faktors uzņēmumu attīstības plānos tuvākajos gados būs darbaspēka pieejamība. Kā liecina mūsu aptauju rezultāti, pēdējo sešu mēnešu laikā darbaspēka pieejamība Latvijā ir pasliktinājusies, un gadumijas laikā veiktajā aptaujā 43% no uzņēmējiem atzinuši, ka pēdējā gada laikā tie ir saskārušies ar grūtībām nodrošināt uzņēmumam visu vajadzīgo darbaspēku. Vēl pērnā gada vasarā šādu uzņēmēju īpatsvars bija 38%. Visvairāk ar darbaspēka trūkumu saskārušies lielie uzņēmumi (93%), savukārt starp nozarēm vislielākās grūtības atrast darbiniekus šobrīd ir būvniekiem (73%) un ražotājiem (55%). Lielākā daļa uzņēmumu šobrīd darbaspēka problēmas risina, pieņemot darbā un apmācot cilvēkus bez atbilstošas pieredzes, taču lieli uzņēmumi daudz vairāk nekā citi automatizē savu darbību, pārvilina darbiniekus no konkurentiem un meklē darbiniekus ārpus Latvijas.

Pārējie raksti

Ekonomikas izaugsmē algu pieaugums un darbinieku trūkums neizbēgams
Latvijas ražotāji veiksmīgi izmanto labvēlīgo situāciju globālajos tirgos
Būvniecība atguvusies no krīzes
Lēciens IT nozarē turpināsies