Lēciens IT nozarē turpināsies

Straujais kāpums Latvijas informācijas tehnoloģiju (IT) nozarē turpinājies arī 2017. gadā, un pēc eksporta apjomiem nozare jau apsteigusi ne tikai dzelzceļa un finanšu pakalpojumu eksportu, bet arī gaisa transportu un jūras transportu.

Salīdzinājumā ar 2016. gadu datorpakalpojumu un informācijas pakalpojumu eksports Latvijā audzis par 30,9%, sasniedzot 425 milj. eiro. Papildus tam par gandrīz 10% pērn audzis arī citu biznesa pakalpojumu eksports, taču dažādu ārpakalpojumu sniegšanā pēdējo 2-3 gadu laikā esam zaudējuši Viļņai. Šo pakalpojumu eksportā Lietuva pērn apsteigusi Latviju, un viens no iemesliem tam varētu būt kvalitatīvu biroja telpu trūkums Rīgā, kas pēdējos gados ir kavējis jaunu tirgus dalībnieku ienākšanu Latvijā.

IT nozares izaugsmē vislielākā nozīme ir tehnoloģiju attīstībai un globālajām tendencēm. Pasaules ekonomika šobrīd arvien vairāk digitalizējas, un pakalpojumu jomā kopumā šobrīd notiek tas, kas iepriekš ir noticis ražošanā ar globālo ražošanas ķēžu izveidi, kad viena uzņēmuma dažādas iekšējās funkcijas iespējams sadalīt mazākās vienībās un pat paveikt dažādās valstīs. Līdz ar to pārrobežu pakalpojumu eksports pasaulē aug daudz straujāk nekā tradicionālā tirdzniecība, un maz ticams, ka šīs tendences tuvākajā laikā varētu mainīties. Tādēļ domāju, ka straujais lēciens Latvijas IT nozarē turpināsies. Svarīgi ir arī tas, ka pēdējo divu gadu laikā Latvijas IT nozares eksports audzis daudz straujāk nekā nozarē strādājošo skaits. Tas parāda, ka nozarē izaugsme notiek ne tikai uz darba stundu eksporta rēķina, bet tiek radīti jauni un inovatīvi produkti.

Šobrīd galvenais mums traucējošais faktors varētu būt darbaspēka trūkums. Sagatavoto speciālistu nav pietiekami nozares vajadzībām, un par šādiem speciālistiem notiek globāla konkurence. Tomēr nozarē algu līmenis ievērojami pārsniedz vidējo valstī, tādēļ šī varētu būt galvenā nozare Latvijā, kur šobrīd var aktīvi domāt par reemigrāciju. Vienlaikus ir pietiekami labas iespējas piesaistīt darbiniekus arī no citām valstīm.

Pārējie raksti

Ekonomikas izaugsmē algu pieaugums un darbinieku trūkums neizbēgams
Latvijas uzņēmēju noskaņojums uzlabojas lēnām
Latvijas ražotāji veiksmīgi izmanto labvēlīgo situāciju globālajos tirgos
Būvniecība atguvusies no krīzes