Būvniecība atguvusies no krīzes

Pērn Latvijas būvniecībai izdevies pārvarēt iepriekšējo gadu krīzi un ar 19,5% pieaugumu tā bijusi visātrāk augošā nozare Latvijā. Kurās būvniecības jomās attīstība ir visstraujākā?

Par iemeslu tik straujam kāpumam kļuva ES fondu atgriešanās ekonomikā un lielāka aktivitāte privātajā sektorā. Tādējādi infrastruktūras būvniecība augusi par vairāk nekā 30%, biroju ēku celtniecība par 29% un rūpniecības ēku būvniecība par trešdaļu, savukārt dzīvojamo ēku būvniecība samazinājusies par 11%. Tomēr pat ar gandrīz 20% pieaugumu būvniecības apjomi atgriezušies tikai 2015. gada līmenī. Šī nav unikāla situācija tikai Latvijā, un līdzīga kavēšanās ar ES fondu apguvi bija vērojama visā Austrumeiropas reģionā. Līdz ar to, tāpat kā pie mums, arī Lietuvā un Igaunijā būvniecība pērn ir bijusi visstraujāk augošā nozare.

Pietiekami laba izaugsme būvniecībā visā Baltijā gaidāma arī šogad. ES fondu cikls vēl tikai ieskrienas, privātajā sektorā gaidāms investīciju kāpums, un būvniecības apjomi nevienā no Baltijas valstīm šobrīd nešķiet pārmērīgi. Tieši pretēji - Latvijā tie pat šķiet pārāk zemi. Latvijā pērn būvniecība veidoja 5,2% no IKP, lai gan ar mūsu ekonomikas attīstības līmeni un investīciju vajadzībām būvniecības apjomam vajadzētu būt ap 6% no IKP. Tādēļ arī šogad Latvijas ekonomikā visstraujāko pieaugumu es sagaidu tieši būvniecībā. Pēc maniem aprēķiniem, būvniecības nozares pieaugums Latvijā nākamgad būs robežās no 10 līdz 15%, lai gan satricinājumi banku nozarē apturēs atsevišķu projektu realizāciju.

Šīs pozitīvās prognozes jau šobrīd apstiprina virkne dažādu indikatoru. Piemēram, mūsu veiktajās Citadele Index aptaujās gandrīz 2/3 būvniecībā strādājošo uzņēmumu atbildējuši, ka plāno šogad paplašināt savu darbību. Vienlaikus būvmateriālu ražošana vietējam tirgum pēdējos mēnešos augusi pat par 50%, savukārt Eiropas Komisijas aptaujās būvniecības nozares sentiments sasniedzis augstāko līmeni pēckrīzes periodā. Tomēr galvenais kavējošais faktors izaugsmē šogad varētu būt darbaspēks. No mūsu Citadele Index aptaujām redzam, ka jau šobrīd 73% no būvniecības uzņēmumiem pēdējā gada laikā ir saskārušies ar problēmām atrast darbiniekus un vairāk nekā 25% šo problēmu risinājuši, pārvilinot darbiniekus no konkurentiem, tādējādi palielinot spiedienu uz darba algām.

Pārējie raksti

Ekonomikas izaugsmē algu pieaugums un darbinieku trūkums neizbēgams
Latvijas uzņēmēju noskaņojums uzlabojas lēnām
Latvijas ražotāji veiksmīgi izmanto labvēlīgo situāciju globālajos tirgos
Lēciens IT nozarē turpināsies