Vai 2018. gadā gaidāma ekonomikas pārkaršana?

Straujas ekonomikas attīstības rezultātā darba samaksas pieaugums ir lielāks nekā darba produktivitāte. Latvijas ekonomikai gaidāmi izaicinājumi.

Makroekonomikas indikatori norāda uz drīzāk pietiekami sabalansētu izaugsmi. Atšķirībā no pirmskrīzes laika Latvijā šobrīd nenotiek aizņemtas naudas tērēšana. Kreditēšana tikai tagad atgriežas plusos. Eksporta bilance otro reizi kopš neatkarības atjaunošanas ir tuvu nullei, ārējais parāds mazinās. Arī inflāciju ap 3% nevarētu uzskatīt par pārmērīgu. Tādēļ par pārkaršanu šobrīd, manuprāt, runāt pāragri.

Vienlaikus bažas ir pamatotas, jo līdz ar straujāku ekonomikas izaugsmi darba tirgus kļūst arvien siltāks. Otrajā ceturksnī vidējā darba samaksa Latvijā pieauga par 8,7%. Kopš 2013. gada darba algas Latvijā ir augušas aptuveni divas reizes straujāk nekā produktivitāte. Bankas veiktais Citadele Index pētījums liecina, ka jau šobrīd 40% no uzņēmējiem ir grūtības atrast nepieciešamos darbiniekus. Turpmākajos gados šī problēma kļūs izteiktāka. Pašlaik algu palielināšana notiek uz peļņas rēķina, taču šis process nevar ilgt mūžīgi. Tas ir ļoti liels izaicinājums Latvijas ekonomikai. Ir nepieciešamas investīcijas produktivitātē, lai ekonomika spētu pāriet nākamajā attīstības pakāpē un nopelnīt gaidāmo algu kāpumu.

Pārējie raksti

Ekonomika atgriežas pirmskrīzes līmenī
Latvijā aug rūpniecība
Algu kāpums veicina patēriņu
Lielākais izaicinājums – darba tirgus