Lielākais izaicinājums – darba tirgus

Uzņēmēji izjūt darbinieku trūkumu, savā ziņā arī demogrāfiskās bedres dēļ. Darbinieku apmācības ir viens no risinājumiem, kā nodrošināt vajadzīgo darbaspēku.

Bezdarbs sācis samazināties daudz ātrākā tempā nekā iepriekšējos gados un sasniedzis zemāko līmeni kopš 2008. gada. Trešajā ceturksnī bezdarbs Latvijā noslīdēja līdz 8,5%, reģistrētais bezdarbs oktobrī bija vien 6,6%. Savukārt vidējā darba alga otrajā ceturksnī palielinājusies par 8,7% salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu. Lai arī šāds bezdarba līmenis joprojām ir salīdzinoši augsts un tas pagaidām Latvijā vēl ir augstāks nekā Lietuvā un Igaunijā, uzņēmēji arvien vairāk sāk izjust darbaspēka trūkumu.

Par darbinieku trūkumu liecina arī Nodarbinātības valsts aģentūrā reģistrēto vakanču skaits, kas kopš šī gada sākuma ir gandrīz dubultojies un sasniedzis augstāko līmeni kopš 2006. gada. Savukārt bankas veiktais Citadele Index pētījums rāda, ka 40% no Latvijas uzņēmējiem pēdējā gada laikā ir saskārušies ar grūtībām atrast darbiniekus. Šie dati norāda uz augošo neatbilstību starp darba meklētāju prasmēm un darba devēja vajadzībām. No mūsu aptaujātajiem uzņēmējiem gandrīz puse darbinieku trūkumu risina, pieņemot darbā darbiniekus bez atbilstošām zināšanām un tos apmācot.

Reģionāli bezdarbs Latvijā joprojām zemākais ir Rīgas reģionā un lielākajās pilsētās. Savukārt reģionos bezdarbs joprojām ir salīdzinoši augsts. Citadele Index pētījuma dati liecina, ka darba devēji reģionos biežāk saskaras ar grūtībām atrast darbiniekus nekā Rīgā. Darbinieku trūkums īpaši izteikts ir rūpniecībā, kur gandrīz 2/3 no darba devējiem ir grūtības atrast sev nepieciešamos darbiniekus.

Tuvākajos gados situācija būtiski nemainīsies. Darba tirgū šobrīd ienāk 90. gados dzimušie, un viņu skaits ne tikai ir daudz mazāks kā iepriekšējās paaudzēs, bet arī daudz mazāks par to iedzīvotāju skaitu, kuri ik gadu sasniedz pensijas vecumu. Lai arī labāka ekonomiskā situācija mudina arvien vairāk cilvēku iesaistīties darba tirgū, tuvākajos gados katru gadu darba tirgu varētu pamest līdz pat 10 tūkstošiem cilvēku vairāk, nekā tajā ienāks. Jāatzīmē, ka šie izaicinājumi ir aktuāli ne tikai Latvijā. Uz darbaspēka trūkumu arvien vairāk norāda arī uzņēmēji Lietuvā, Igaunijā, Polijā, Čehijā, Ungārijā un citās Austrumeiropas valstīs. Arī tur demogrāfiskā situācija nav būtiski citāda. Līdz ar ES fondu jaunā cikla apguvi, kas sācies šogad, jūtams darbaspēka trūkums.

Pārējie raksti

Ekonomika atgriežas pirmskrīzes līmenī
Vai 2018. gadā gaidāma ekonomikas pārkaršana?
Latvijā aug rūpniecība
Algu kāpums veicina patēriņu