Latvijā aug rūpniecība

Globālās ekonomikas attīstība sekmē Latvijas rūpniecību. Tas pozitīvi ietekmē ekonomiku Latvijas reģionos. Galvenās problēmas – darbinieku trūkums un nepietiekamas jaudas.

Šī gada pirmajos deviņos mēnešos ražošanas apjomi Latvijas rūpniecībā auguši par 9,8%. Pēdējos 15 gados tik straujš kāpums rūpniecībā ir novērots reti. Šī ir arī laba ziņa Latvijas reģioniem, jo rūpniecība vairāk atrodas ārpus Rīgas, un līdz ar to izaugsmei reģionos šogad vajadzētu būt straujākai nekā galvaspilsētā.

Visās lielākajās pasaules ekonomikās šobrīd vērojamas pozitīvas izaugsmes tendences, starptautiskā tirdzniecība pēc vairāku gadu stagnācijas atkal aug un ekonomikas noskaņojums Eiropā sasniedzis augstāko līmeni kopš 2007. gada. Tas viss veicina pieprasījumu pēc Latvijas precēm.

Šogad apstrādes rūpniecībā pieaugums ir gandrīz visās nozarēs, taču vislabāk klājies mašīnbūves un metālapstrādes nozarēm. Šī gada pirmajos deviņos mēnešos auto un to detaļu ražošana augusi par gandrīz 25%, elektrisko iekārtu ražošana par 23% un gatavo metālizstrādājumu ražošana par 13%. Pēc ilgāka pārtraukuma šogad plusos ir arī pārtikas nozare, kas pakāpeniski sāk atgūties no Krievijas sankcijām un kur ražošanas apjomi palielinājušies par 4,1%.

Tik strauja izaugsme liek domāt, ka vismaz šobrīd rūpniecībai Latvijā nav problēmu ar konkurētspēju, jo spējam izmantot ārējo tirgu sniegtās iespējas, taču darbaspēka pieejamība pakāpeniski kļūst par arvien lielāku problēmu. Straujais algu kāpums, relatīvi augstais strādājošo vecums atsevišķās nozarēs un jauno darbinieku trūkums, kā arī strauji augošais pieprasījums būvniecības nozarē, kas draud atkal pārvilināt darbiniekus no rūpniecības, būs nopietns izaicinājums Latvijas ražotājiem un ekonomikai kopumā.

Tādēļ uzņēmumiem ar steigu jādomā par investīcijām produktivitātē, lai ražotu vairāk ar mazākiem cilvēkresursiem un būtu iespējams atpelnīt straujo algu kāpumu. Investīcijas rūpniecībā nepieciešamas arī tādēļ, lai spētu izmantot augošo ārējo pieprasījumu, jo ražošanas jaudu noslodze daudzās nozarēs jau ir ļoti augstā līmenī un iespējas palielināt ražošanas apjomus uz esošajām jaudām vairs nav lielas.

Pārējie raksti

Ekonomika atgriežas pirmskrīzes līmenī
Vai 2018. gadā gaidāma ekonomikas pārkaršana?
Algu kāpums veicina patēriņu
Lielākais izaicinājums – darba tirgus