Ekonomika atgriežas pirmskrīzes līmenī

Latvijas ekonomikā ir straujākais kāpums pēdējo piecu gadu laikā. To lielā mērā ietekmē izaugsme būvniecībā un rūpniecībā. Vai straujā attīstība saglabāsies arī nākamgad?

Kā liecina Centrālās statistikas pārvaldes apkopotā informācija, šī gada trešajā ceturksnī Latvijas ekonomika augusi par +5,8%, kas ir straujākais kāpums pēdējo piecu gadu laikā. Līdz ar to varam diezgan droši prognozēt, ka jau šī gada nogalē Latvijas ekonomika atgriezīsies pirmskrīzes līmenī.

Turpina uzlaboties arī Latvijas uzņēmēju noskaņojums. Bankas veiktais Citadele Index pētījums liecina par pieaugošu uzņēmēju optimismu. Uzņēmēju noskaņojums ir pozitīvākais kopš 2014. gada. Tomēr optimisms vēl joprojām ir piesardzīgs, un ir saglabājušās ļoti lielas atšķirības starp lielajiem un mazajiem uzņēmējiem. Lielo uzņēmumu pārstāvju noskaņojums ir vispozitīvākais kopš 2007. gada, savukārt mazo uzņēmumu vadītāji joprojām ir noskaņoti pesimistiski.

Galvenie izaugsmes faktori trešajā ceturksnī palikuši nemainīgi salīdzinājumā ar gada pirmo pusi. Pēc ilgāka pārtraukuma Latvijā beidzot ir sākusies ES fondu apguve, kā rezultātā būvniecība trešajā ceturksnī augusi par ļoti iespaidīgiem 25%. Papildus tam pozitīvas tendences turpinās arī globālajā ekonomikā, līdz ar to par 8% augusi arī rūpniecība. Šiem faktoriem trešajā ceturksnī ir pievienojies arī spēcīgāks tirdzniecības pieaugums.

Ārējo vidi, protams, prognozēt ir grūti, taču būvniecībā ES fondu apguve vēl tikai šobrīd uzņem apgriezienus, un nozarei, visticamāk, būs nepieciešami vēl vairāki gadi, lai atgūtu pērn zaudēto. Tādējādi būvniecība arī nākamajos gados varētu augt krietni straujāk nekā ekonomika kopumā. Tajā pašā laikā esošais gandrīz 6% kāpums, ko redzējām trešajā ceturksnī, visticamāk, ir griesti, ko ar pašreizējiem izaugsmes faktoriem varam sasniegt. Lai Latvijas ekonomika augtu vēl straujāk, tad bez būvniecības un rūpniecības ļoti strauji būtu jāaug arī iekšējam patēriņam, ko bez apjomīgas kreditēšanas ir grūti iedomāties. Tādējādi šajā ekonomikas ciklā šobrīd jau esam sasnieguši augstāko punktu, un nākamgad ekonomika tik strauji neaugs.

Pēc manām prognozēm, IKP šogad varētu augt par gandrīz 5%, savukārt nākamgad Latvijas IKP pieaugums būs aptuveni 4%. Tas gan joprojām ir pietiekami straujš kāpums, un mērenāka izaugsme, visticamāk, būtu pat vēlama, jo pašreiz ekonomika aug virs sava potenciāla.

Pārējie raksti

Vai 2018. gadā gaidāma ekonomikas pārkaršana?
Latvijā aug rūpniecība
Algu kāpums veicina patēriņu
Lielākais izaicinājums – darba tirgus