Algu kāpums veicina patēriņu

Vairāk iepērkas internetā, pērk datorus un telefonus, arī mašīnas pērk vairāk, cenas kāpj un tirgotājiem labāks prāts.

Straujais algu kāpums un patērētāju noskaņojuma uzlabošanās šogad veicinājusi aktīvāku iekšējo patēriņu. Pēc salīdzinoši vāja pērnā gada, kad mazumtirdzniecības izaugsme svārstījās ap nulli, šogad pēdējos mēnešos tā jau pārsniegusi 4%. Vienlaikus patēriņa cenu inflācija pēdējos mēnešos svārstījusies ap 3%, un tas nozīmē, ka eiro izteiksmē mazumtirdzniecības apgrozījums šogad audzis par aptuveni 7% salīdzinājumā ar pērno gadu.

Šāds mazumtirdzniecības apgrozījuma pieaugums atspoguļo vidējās darba samaksas pieaugumu par gandrīz 8% šī gada pirmajā pusē, un tas nav saistāms tikai ar ienākumu legalizāciju. Tā, piemēram, šī gada pirmajos 10 mēnešos Latvijā pirmo reizi reģistrēto auto skaits palielinājies par vairāk nekā 10%, savukārt vietējo mājsaimniecību noguldījumi Latvijas komercbankās auguši par vairāk nekā 8%. Un bankas veiktais pētījums Citadele Index liecina, ka tirgotāju noskaņojums pirmo reizi kopš 2014. gada kļuvis pozitīvs.

Gandrīz visos mazumtirdzniecības segmentos šogad vērojamas pozitīvas tendences, un arvien vairāk iedzīvotāji izvēlas iepirkties internetā. Salīdzinājumā ar pērno gadu tirdzniecība internetā Latvijā šogad augusi par 11%, savukārt no preču segmentiem visstraujāk šogad augusi mājsaimniecības elektropreču (+13%) un datoru, kā arī telefonu (+18,6%) tirdzniecība.

No kopējā mazumtirdzniecība pieauguma joprojām atpaliek pārtikas tirdzniecība, kur gan pēc ilgāka pārtraukuma šogad vērojama pozitīva dinamika. Salīdzinājumā ar pērno gadu pārtikas tirdzniecība šogad augusi par 3% salīdzināmās cenās, lai gan būtiska daļa no šī kāpuma ir saistīta ar specializēto alkoholisko dzērienu veikalu straujo attīstību, it īpaši pierobežas reģionos. Ja atskaita šo segmentu, tad pārtikas tirdzniecībā pieaugums lielākoties bijis nedaudz virs 1%.

Vienlaikus ar straujāku mazumtirdzniecības pieaugumu inflācija Latvijā šogad sasniegusi augstāko līmeni pēdējos četros gados. Šī gada pirmajos 10 mēnešos patēriņa cenas Latvijā augušas par vidēji 3%. Tas galvenokārt ir saistīts ar globālo pārtikas un energoresursu cenu pieaugumu, kā rezultātā pārtikas cenas Latvijā kāpušas par 6,2%, savukārt degvielas par 9,2%. Tomēr straujais algu kāpums arvien vairāk spiež uzņēmējus domāt par cenu palielināšanu. Līdz ar to pakalpojumu cenas Latvijā šogad augušas par 3,3%. Savukārt nākamgad patēriņa cenu kāpumu veicinās akcīzes nodokļa kāpums degvielai, alkoholam un tabakas izstrādājumiem, tādēļ arī nākamgad inflācija Latvijā varētu būt šī gada līmenī.

Pārējie raksti

Ekonomika atgriežas pirmskrīzes līmenī
Vai 2018. gadā gaidāma ekonomikas pārkaršana?
Latvijā aug rūpniecība
Lielākais izaicinājums – darba tirgus