Baltijas ekonomikas apskats.
Februāris 2020.

Mārtiņš Āboliņš, Bankas Citadele ekonomists​

Pasaules ekonomikā arvien redzamākas stabilizācijas pazīmes

Pasaules ekonomikā turpinās relatīvi mērens ciklisks ekonomikas izaugsmes tempu samazinājums, taču bažas par iespējamu recesiju ASV vai Eiropā pagaidām nav piepildījušās un īstermiņa makroekonomikas rādītājos arvien vairāk parādās stabilizācijas pazīmes. Ražotāju noskaņojums ASV, eirozonā, Ķīnā un citās lielajās ekonomikās vairs nepasliktinās, jauno pasūtījumu apjoms rūpniecībā ir stabilizējies un tas ļauj cerēt uz pozitīvāku dinamiku pasaules tirdzniecībā 2020. gada pirmajā pusē, kā arī OECD valstu apsteidzošo ekonomisko indikatoru indekss uzlabojies pirmo reizi kopš 2018. gada sākuma.

Lasīt vairāk

Baltija turpina augt, bet noskaņojums kļūst vājāks

Baltijas reģions turpina augt straujāk, kā eirozona kopumā, neraugoties uz pasaules tirdzniecības samazināšanos un globālās makroekonomikas palēnināšanos. Lietuvā un Igaunijā 2019. gada pirmajos trijos ceturkšņos IKP auga par 3,9-4,3% salīdzinājumā ar 2018. gada attiecīgo periodu, taču Latvijā izaugsme noslīdēja līdz 2,5%.

Lasīt vairāk

Eksportētāji jūt ārējā pieprasījuma vājināšanos

Nelabvēlīga globālā makroekonomiskā vide šobrīd visizteiktākā jūtama apstrādes rūpniecībā un preču eksportā, taču rūpniecības pieaugums Baltijā 2019. gadā ir bijis ievērojami straujāks kā citviet eirozonā, kas liecina par Baltijas ražotāju pietiekamo konkurētspēju. Tomēr šī rūpniecības noturība pret ārējā pieprasījuma samazināšanos, visticamāk, neturpināsies 2020. gadā.

Lasīt vairāk

Iekšējais patēriņš turpina balstīt ekonomikas izaugsmi

Iekšējais patēriņš joprojām ir viens no galvenajiem ekonomiskas izaugsmes virzītājiem Baltijā. Tomēr gada pēdējos mēnešos mazumtirdzniecības pieaugums eiro izteiksmē ir nedaudz palēninājies no 6-8% 2019. gada pirmajā pusē līdz 4-5% gada pēdējos mēnešos. Visstraujāk izaugsmes tempi sarukuši Latvijā, kas daļēji skaidrojams ar alkohola tirdzniecības mazināšanos pēc Igaunijā akcīzes nodokļa likmes samazināšanas.

Lasīt vairāk

Ar detalizētāku informāciju aicinām iepazīties šeit:​