Siltais darba tirgus veicina patēriņa pieaugumu

Lai arī Latvijas ekonomika šogad aug lēnāk nekā iepriekšējos divos gados, darba ņēmējus tas pagaidām nav ietekmējis, un darba alga Baltijā turpina strauji palielināties. Šī gada otrajā ceturksnī vidējā darba alga Latvijā augusi par 7,8% salīdzinājumā ar pērno gadu un sasniegusi 1083 eiro pirms nodokļu nomaksas. Tikmēr Igaunijā vidējā darba alga kāpusi par 9% un Lietuvā par 7,9%, sasniedzot attiecīgi 1419 un 1266 eiro mēnesī pirms nodokļu nomaksas. Vienlaikus Baltijā turpina samazināties arī bezdarbs, kas šobrīd strauji tuvojas pirmskrīzes zemākajam punktam. Latvijā otrajā ceturksnī tas sasniedzis 6,4%, savukārt Igaunijā 4,9% un Lietuvā 6,1%.

Šobrīd Baltijā ar atsevišķiem izņēmumiem spēcīgs algu kāpums vērojams gandrīz visās nozarēs un ienākumu līmeņos. Visaugstākais atalgojuma līmenis Baltijā ir finanšu un IT sektorā. Straujais ienākumu kāpums arī nodrošina stabilu iekšējā patēriņa pieaugumu, un šī gada pirmajos sešos mēnešos mazumtirdzniecības apgrozījums Baltijā audzis vidēji par 5-6% eiro izteiksmē, savukārt mājsaimniecību depozītu apjoms bankās palielinājies pat par 8-11% salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu.

Taču, līdz ar bezdarba līmeņa mazināšanos, darba tirgū arvien vairāk ir jūtama demogrāfisko faktoru ietekme, un pārskatāmā nākotnē darba devējiem jārēķinās ar hronisku darbinieku trūkumu, kas skars gandrīz visas nozares. Jau šobrīd redzams, ka bezdarba samazinājums daļēji ir saistīts ne tikai ekonomikas izaugsmi, bet arī ar iedzīvotāju skaita mazināšanos ekonomiski aktīvajā vecumā. Tas nozīmē, ka pietiekami straujš algu kāpums Baltijā gaidāms arī turpmāk, kas ir svarīgs priekšnosacījums migrācijas bilances stabilizēšanai. Tomēr pašreizējo atalgojuma pieauguma ātrumu, visticamāk, būs grūti noturēt.

Šogad Latvijas ekonomika aug gandrīz uz pusi lēnāk kā iepriekšējos divos gados, un otrajā ceturksnī Latvijas ekonomikas izaugsme ir noslīdējusi līdz 2,1%, savukārt situācija pasaules ekonomikā neliecina, ka izaugsme Latvijā tuvākajā laikā varētu strauji paātrināties. Ar šādu ļoti mērenu pieaugumu ekonomikā gandrīz 8% algu kāpums noteikti nav ilgtspējīgs. Kādu brīdi tas var turpināties uz uzņēmumu peļņas, kā arī nākotnes investīciju rēķina, taču ne ilgstoši, un nākošajos gados algu kāpums, visticamāk, kļūs nedaudz lēnāks.

Pārējie raksti:
Pasaule aug lēnāk, signālu par recesijas tuvošanos kļūst vairāk
Izaugsme Baltijā kļūst lēnāka
Rūpniecībā jūt pasaules ekonomikas bremzēšanos