Rūpniecībā jūt pasaules ekonomikas bremzēšanos

Baltijas ražotāji arvien vairāk sāk just pasaules ekonomikas bremzēšanos, tomēr ražotājiem Baltijā kopumā klājas labāk nekā citviet Eiropā. Jūlijā ražošanas apjomi Latvijas apstrādes rūpniecībā palielinājās par 1,3% salīdzinājumā ar 2018. gada jūliju, savukārt Igaunijā tie auga par 2,5% un Lietuvā par 4,7%. Tikmēr, piemēram, Vācijā rūpniecības izlaide pēdējos mēnešos sarukusi par gandrīz 5% pret iepriekšējo gadu. Lai arī izaugsme Baltijas rūpniecībā joprojām ir pozitīva, ārējā pieprasījuma kritumu arvien vairāk atspoguļojas uzņēmēju noskaņojumā un citos rādītājos. Kopš pērnā gada beigām Baltijas valstīs sarukuši jaunie pasūtījumi gandrīz visās apstrādes rūpniecības nozarēs. Vienlaikus rūpniecībā aug krājumi, un tuvāko mēnešu ražošanas prognozes ir kļuvušas negatīvākas, savukārt Igaunijā strauji pasliktinājušās arī nodarbinātības gaidas.

Ārējie signāli nav iepriecinoši, taču gan Baltijā, gan pasaulē rūpniecības rādītāji, šķiet, ir stabilizējušies, un ražotāju noskaņojuma līmenis drīzāk liecina par ciklisku izaugsmes bremzēšanos, nevis strauju kritumu. Tas nozīmē, ka, ja vien pasaules ekonomikā nenotiek kādi jauni negatīvi pavērsieni, piemēram, tirdzniecības karu strauja eskalācija vai negaidīti finanšu šoki, tad Baltijā, visticamāk, ražošanas apjomi tuvākajā laikā nedz augs, nedz kritīs, un drīzāk saglabāsies pašreizējā līmenī ar nelielu pieauguma tendenci.

Šogad visstraujākais pieaugums Baltijas rūpniecībā bija vērojams elektrisko iekārtu, datoru un optisko iekārtu, kā arī gatavo metālizstrādājumu ražošanā. Tajā pat laikā kokapstrādes izlaide pēdējos mēnešos ir sākusi krist, kas ir saistīts ar koksnes cenu korekciju pēc pērnā rekordiem, kas veicināja gan papildus mežizstrādi, gan ražošanu. Tas, kopā ar Brexit izraisītu pieprasījuma kritumu Lielbritānijas būvniecībā, jūtami ietekmējis kokapstrādes uzņēmējus Baltijā. Papildus tam nelielas bažas rada fakts, ka rūpniecības pieaugums Baltija šobrīd ir kļuvis ļoti atkarīgs no ražošanas līdzekļu ražošanas. Pieprasījums pēc investīcijas precēm ir ļoti ciklisks, un tieši šajā rūpniecības sadaļā pasaulē šobrīd vērojams vislielākais kritums, kas rada papildus riskus rūpniecībai Baltijā.

Pārējie raksti:

Pasaule aug lēnāk, signālu par recesijas tuvošanos kļūst vairāk
Izaugsme Baltijā kļūst lēnāka
Siltais darba tirgus veicina patēriņa pieaugumu