Baltijas ekonomikas apskats. Septembris 2019.

Mārtiņš Āboliņš, Bankas Citadele ekonomists​

Pasaule aug lēnāk, signālu par recesijas tuvošanos kļūst vairāk

Pēc diviem ļoti labiem gadiem gan pasaules, gan Latvijas ekonomikā, situācija pasaulē šogad ir ievērojami mainījusies. Labā ziņa ir tā, ka pašreizējie rūpniecības un tirdzniecības rādītāji vēl ir tālu no tā līmeņa, kurā mums būtu jāsatraucas par nopietnu krīzi. Turklāt, bezdarba un patērētāju noskaņojuma rādītāji gan ASV, gan eirozonā joprojām ir ļoti labi, pasaules ekonomika turpina augt un, manuprāt, šobrīd pasaulē drīzāk vērojama cikliska izaugsmes tempu mazināšanās. Taču signālu par recesijas tuvošanos kļūst arvien vairāk, un ignorēt tos nevar.

Lasīt vairāk

Izaugsme Baltijā kļūst lēnāka

Līdz ar izaugsmes vājināšanos pasaulē, arī Baltijā ekonomikas izaugsme kļūst lēnāka. Tomēr, salīdzinājumā ar eirozonu, kopumā Baltijas reģiona pieauguma tempi joprojām ir ļoti labi. Vienlaikus Latvijas ekonomikā negatīvo pārsteigumu šogad noteikti ir vairāk nekā pozitīvu ziņu.

Lasīt vairāk

Rūpniecībā jūt pasaules ekonomikas bremzēšanos

Baltijas ražotāji arvien vairāk sāk just pasaules ekonomikas bremzēšanos, tomēr ražotājiem Baltijā kopumā klājas labāk nekā citviet Eiropā. Jūlijā ražošanas apjomi Latvijas apstrādes rūpniecībā palielinājās par 1,3% salīdzinājumā ar 2018. gada jūliju, savukārt Igaunijā tie auga par 2,5% un Lietuvā par 4,7%. Tikmēr, piemēram, Vācijā rūpniecības izlaide pēdējos mēnešos sarukusi par gandrīz 5% pret iepriekšējo gadu.

Lasīt vairāk

Siltais darba tirgus veicina patēriņa pieaugumu

Lai arī Latvijas ekonomika šogad aug lēnāk nekā iepriekšējos divos gados, darba ņēmējus tas pagaidām nav ietekmējis, un darba alga Baltijā turpina strauji palielināties. Šī gada otrajā ceturksnī vidējā darba alga Latvijā augusi par 7,8% salīdzinājumā ar pērno gadu un sasniegusi 1083 eiro pirms nodokļu nomaksas. 

Lasīt vairāk

Ar detalizētāku informāciju aicinām iepazīties šeit:​