Eiropas industriālo recesiju Baltijā pagaidām nejūtam

Neskatoties uz ne pārāk iepriecinošajām tendencēm globālajā rūpniecībā, kā arī ražošanas apjomu kritumiem citviet Eiropā, apstrādes rūpniecības attīstība Baltijā turpina priecēt. Visās trīs Baltijas valstīs apstrādes rūpniecības izaugsme 2019. gada pirmajā ceturksnī bija 3,5-5% robežās. Tas liek domāt, ka, neskatoties uz augošo darbaspēka deficītu un straujo algu kāpumu, Baltijas ražotāji joprojām ir pietiekami konkurētspējīgi, lai ne tikai saglabātu, bet arī palielinātu savas tirgus daļas eksporta tirgos. Vienlaikus labā konkurētspēja nav vienīgais faktors Baltijas reģiona noturībā pret šī brīža ārējiem šokiem. Liela nozīme šajā noturībā ir arī tam, ka Baltijas valstu ražošana ir salīdzinoši maz integrēta Eiropas autobūves piegādes ķēdēs, kā arī mikroshēmu un citu plašpatēriņa IT iekārtu ražošanā, kur šobrīd vērojams visstraujākais aktivitātes kritums.

Šī gada pirmajā ceturksnī salīdzinājumā ar 2018. gada pirmo ceturksni visstraujāk augošās apstrādes rūpniecības nozares Baltijā bija dažādu mehānismu un iekārtu, datoru un elektronikas, kā arī gatavo metālizstrādājumu ražošana. Tāpat pirmajā ceturksnī pozitīva izaugsme bija vērojama arī koka izstrādājumu un mēbeļu ražošanā. Taču šo pieauguma tempu būs grūti saglabāt, jo pēc pērnā gada rekordiem šogad koksnes cenas reģionā ir sākušas kristies, un tas būs izaugsmi ierobežojošs faktors gada otrajā pusē.

Lai gan Baltijas valstu ražotāji līdz šim uzrādījuši pārsteidzošu noturību pret ārējā pieprasījuma samazinājumu un apsteidzošie rādītāji liecina, ka situācija globālajā ražošanā stabilizējas, par šo gadu kopumā tomēr es joprojām esmu pietiekami piesardzīgs un prognozēju, ka apstrādes rūpniecības pieaugums Baltijā šogad varētu būt ap 3%. Rūpniecības rādītāju stabilizēšanās ārējos tirgos ir notikusi salīdzinoši zemā līmenī, un neatrisinātie tirdzniecības kari, kā arī citi riski var izraisīt arī tālāku aktivitātes kritumu. Savukārt rūpniecība parasti ir apsteidzoša nozare. Tādēļ ilgstoši zemi izaugsmes tempi var atsaukties arī uz citām nozarēm Eiropā, piemēram, privāto patēriņu un būvniecību, kas jau daudz būtiskāk ietekmētu Baltijas ražotājus.

Pārējie raksti:

Globālās ekonomikas pretvēju ietekmē Baltijas izaugsme kļūst mērenāka
Ārējā vide kļuvusi mazāk labvēlīga un riski pieaug
Būvniecība uz pārkaršanas robežas