Baltijas ekonomikas apskats. Maijs 2019.

Mārtiņš Āboliņš, Bankas Citadele ekonomists​

Globālās ekonomikas pretvēju ietekmē Baltijas izaugsme kļūst mērenāka

Latvijas ekonomikā 2019. gads ir sācies ar vājāko pieaugumu pēdējo 3 gadu laikā, un šī gada pirmajā ceturksnī Latvijas IKP audzis vien par 2,8% salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu. Tikmēr Lietuvā izaugsme ir saglabājusies stabila 3,8% apmērā, savukārt Igaunijā ekonomikas noskaņojums noslīdējis līdz zemākajam līmenim kopš 2016. gada.

Lasīt vairāk

Ārējā vide kļuvusi mazāk labvēlīga un riski pieaug

Lielākie riski Baltijas reģiona attīstībai šogad noteikti ir saistīti ar ārējo vidi. Kopš pērnā gada otrās puses gandrīz visās pasaules lielākajās ekonomikās ievērojami pasliktinājies ražotāju noskaņojums, un pasaules tirdzniecībā vērojams lielākais kritums kopš 2009. gada.

Lasīt vairāk

Eiropas industriālo recesiju Baltijā pagaidām nejūtam

Neskatoties uz ne pārāk iepriecinošajām tendencēm globālajā rūpniecībā, kā arī ražošanas apjomu kritumiem citviet Eiropā, apstrādes rūpniecības attīstība Baltijā turpina priecēt. Visās trīs Baltijas valstīs apstrādes rūpniecības izaugsme 2019. gada pirmajā ceturksnī bija 3,5-5% robežās. Tas liek domāt, ka, neskatoties uz augošo darbaspēka deficītu un straujo algu kāpumu, Baltijas ražotāji joprojām ir pietiekami konkurētspējīgi.

Lasīt vairāk

Būvniecība uz pārkaršanas robežas

Baltijas valstu iekšējais ekonomikas cikls pagaidām izskatās pietiekami noturīgs. Patēriņš stabili aug, taču būvniecībā arvien vairāk pazīmes liecina par to, ka nozare atrodas uz pārkaršanas robežas. Šajā būvniecības ciklā, visticamāk, esam tuvu maksimuma punktam, lai gan būvniecības cikli Baltijas valstu starpā atšķiras un Lietuvā būvniecībā gada pirmajā ceturksnī turpinājās spēcīga izaugsme.

Lasīt vairāk

Ar detalizētāku informāciju aicinām iepazīties šeit:​