Kas notiek pasaules un Latvijas ekonomikā?

Oktobris 2018

Ceturkšņa pārskats

Latvijas ekonomikā turpinās negaidīti spēcīga izaugsme

Latvijas ekonomikā šī gada otrajā ceturksnī turpinājies negaidīti spēcīgs pieaugums un, kā liecina Centrālās statistikas pārvaldes apkopotie dati, IKP otrajā ceturksnī ir palielinājies par 5,3% salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo ceturksni. Šāds pieauguma temps priecē, tomēr pašreizējā ekonomikas attīstība ir diezgan nesabalansēta. Salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu būvniecības apjomi šī gada otrajā ceturksnī ir palielinājušies par 31,6%, tirdzniecības - par 3,6% un apstrādes rūpniecības - par 4,2%. Tik straujš būvniecības apjomu pieaugums ievērojami pārsniedz nozares potenciālu un noteikti nav ilgtspējīgs, tomēr otrajā ceturksnī tas ir kompensējis 0,6% kritumu finanšu sektorā. 

Lasīt vairāk

Mārtiņš Āboliņs, Bankas Citadele ekonomists

Būvniecība uz pārkaršanas robežas?

Salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu būvniecības apjomi auguši par vairāk nekā 30%, un tas seko gandrīz 20% kāpumam pērn. Procentuālā izteiksmē tik liels kāpums apsteidz pat pirmskrīzes laiku.  Tādēļ loģiski rodas jautājums: vai Latvijas būvniecībā nedraud pārkaršana? 

Lasīt vairāk

Rūpniecībā aug algas, izaugsme bremzējas un mazinās investīcijas

Jūlijā Latvijas apstrādes rūpniecības ražošanas apjomi palielinājušies vien par 1,2% salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu. Šis ir vājākais pieaugums apstrādes rūpniecībā vairāk nekā divu gadu laikā. Kāds ir galvenais iemesls lēnākam apstrādes rūpniecības pieaugumam?

Lasīt vairāk

Vidējā alga Latvijā pārsniegusi 1000 eiro

Šī gada otrajā ceturksnī vidējā darba samaksa Latvijā pirmo reizi pārsniegusi 1000 eiro. Salīdzinājumā ar pērnā gada otro ceturksni vidējā darba samaksa Latvijā augusi par 8,4%. Šis ir straujākais darba algu pieaugums pēdējos desmit gados.​

Lasīt vairāk

Ar detalizētāku informāciju aicinām iepazīties šeit:​